- Hausa Dictionary | English Hausa Dictionary
kamus
Hausa Dictionary
Our App | Koyon Turanci |Quran Search


English Hausa Dictionary/Kamus

English To Hausa Hausa To English

<<    Shafi na 2 cikin 17    Gaba
Tamil adjective /ˈtæm.ɪl/ ɗan ƙabilar tamil, yaran tamil ...
tangerine noun /ˌtændʒəˈriːn/ wani irin lemu ...
tangible adjective /ˈtændʒəbl/ bayyananniyar hujja ...
tangle noun /ˈtæŋɡl/ cukwikwiye ...
tangling cukwikwuyewa ...
tank noun /tæŋk/ 1. Tankin zuba abu mai ruwa-ruwa 2. Tankar yaƙi ta ...
tanker noun /ˈtæŋkər/ jirgin ruwa ko wani abin hawa na ƙarfe ...
tannin noun /ˈtænɪn/ wasu irin <a href="/chemical.html">chemical</a> da ake samu a ...
tantalize verb /ˈtæntəlaɪz/ wanda zai sanya ka sha'awan abun da baza ...
tantalum noun /ˈtæntələm/ wani nau'in ma'adanin kimiyya ...
Tanzania noun /ˌtænzəˈniːə/ wata ƙasa dake gabashin nahiyar Afrika ...
Tanzanian adjective /ˌtænzəˈniːən/ mai alaƙa da ƙasar Tanzania ko mutanen wannan ...
tap noun /tæp/ fanfo na ruwa ...
tape noun /teɪp/ kaset, ma'aunin auna tsayi ...
tapeworm noun /teɪpwɜːm/ wani nau'in halittar <a href="/parasite.html">parasite</a> dake rayuwa a ...
Taraba wata jiha dake arewa maso gabashin Naijeriya da Shugaban mulkin ...
target noun & verb /ˈtɑːɡɪt/ 1. Wani mutum ko wani guri da ...
tariff noun /ˈtærɪf/ 1. Harajin da ake biya akan kayayyakin da ake ...
tarnish verb /ˈtɑːnɪʃ/ 1. Koɗe 2. Ɓata sunan wani ...
tarsal adjective /ˈtɑːsəl/ (medical) wanda ya shafi ƙasusuwa uku dake idon ...
tarsier noun /ˈtɑːsɪə/ wani nau'in ƙaramin dabban <a href="/primate.html">primate</a> mai cin ...
tarsus noun /ˈtɑːsəs/ ƙasusuwa bakwai dake idon sahu ...
tartar noun /ˈtɑːtə/ dattin haƙori ...
tartaric acid noun /tɑːˌtærɪk ˈæsɪd/ wani nau'in sinadarin <a href="/acid.html">acid</a> da ake ...
task noun /tɑːsk/ aiki, ma'anan kalmar ta kusa tazo ɗaya da ...
taste noun, verb /teɪst/ ɗanɗano, ɗanɗana ...
taste buds noun /ˈteɪst ˌbʌdz/ ƙwayoyin halittu dake harshe waɗanda suke ba ...
tasteful adjective /ˈteɪstfəl/ abu mai ɗanɗano ...
tasteless adjective /ˈteɪstləs/ abu maras ɗanɗano ...
taster noun /ˈteɪstər/ mai ɗanɗano ...
tasting noun /ˈteɪstɪŋ/ yin ɗanɗano da harshe ...
tasty adjective /ˈteɪ.sti/ abinci ko abin sha mai daɗin ɗanɗano ...
tattle verb /ˈtætl/ kai ƙarar wani akan wani abu da yake ...
tattoo noun /təˈtuː/ wani tambari da ake yiwa fatan mutum ...
tattooist noun /təˈtuːɪst/ mutumin da yake yiwa fatan mutum tambari ...
taught verb /tɔːt/ koyarwa (idan akai anfani da kalmar a lokacin ...
taunt noun & noun /tɔːnt/ tsokana ...
taurine noun /ˈtɔːriːn/ (biology & chemistry) wani nau'in <a href="/amino_acid.html">amino acid</a> ...
taut adjective /tɔːt/ wanda ya ɗauru sosai ...
tauten verb /ˈtɔːtn/ ɗaurewa ƙam ƙam ...
tautology noun /tɔːˈtɒlədʒi/ faɗar magana iri ɗaya sau biyu a cikin ...
tax noun & verb /tæks/ 1. Haraji 2. Ɗaurawa mutun haraji ...
tax avoidance gujewa biyan haraji ...
tax collector mai amsan haraji ...
tax payer mai biyan haraji ...
taxable adjective /ˈtæksəbl/ wanda za'a iya biyan haraji akan sa ...
taxation noun /tækˈseɪʃn/ amsar haraji ...
taxi noun /ˈtæksi/ motar haya ...
taxidermy noun /ˈtæksɪdɜːmi/ gyara fatar mamaci domin yayi kamar mai rai ...
taxonomic adjective /ˌtæksəˈnɒmɪk/ wanda ya shafi jera abubuwa tare da sanya ...
<<    Shafi na 2 cikin 17    Gaba

English to Hausa Words list

A-B-C-D-E-F-G-H-I-J-K-L-M-N-O-P-Q-R-S-T-U-V-W-X-Y-Z

Hausa to English Words list

A-B-C-D-E-F-G-H-I-J-K-L-M-N-O-R-S-T-U-W-Y-Z

Kamus.com.ng is an online/offline English to Hausa And Hausa to English comprehensive bilingual Dictionary (or Kamus in Hausa) containing thousands of British and American English words/phrases and Abbreviations.

The website/app provide definition of any existing English or Hausa word and phrase.

Each words came along with parts of speech.

We included hausa descriptions of complex and ambiguous definitions

We specified British Audio and IPA pronunciation of any English word for those wishing to know how to pronounce a particular word.

We provide English & Hausa bilingual usage sentences, description images, audio pronunciations of all Hausa words, pluralization of Hausa words, and origins of Hausa words derived from Arabic or English.

However this website came along with English to Hausa learning resources designed specifically for native Hausa wishing to learn English as second language.

Scientific words, medical words, geology, geography, biology, anatomy, chemistry, physics, literature, computing, psychology and linguistics words were included and precisely translated to Hausa.

Enjoy your stay here and also contribute to its growth by linking to us or inform others about this website.

The dictionary is frequently updated and it works both online and offline.

If there is any missing word in the dictionary please send us the word and we'll add the word as soon as possible

Aika Zuwa

Whatsapp

© Copyright 2014-2021 Shamsuddeen Inc. all right reserved